Dato: 6 Jul 2022
I november 2021 lanserte HAKI muligheten for å skanne inn bygninger med en Trimble X7 3D skanner, og flere prosjekter har blitt gjennomført takket være den digitale tjenesten. Det har aldri vært enklere å forbinde den fysiske og digitale verdenen, og vi er stolte over å være først i bransjen med å innføre et brukervennlig og kompakt system som gir kundene våre resultatet direkte i felt.
Trimble X7 3D skanneren er en tjeneste sømløst integrert med designverktøyet HAKI BIM. Gjennom 3-D skanning får man skanne i 360 grader på opptil 80 meters avstand. Takket være punktskyen som er meget sikker i sin gjengivelse, er det mulig å lage 3-D modeller med opp til 99,99 % nøyaktighet.
Trimble X7 3D-laserskanner er vanntett så det er mulig å skanne i alt slags vær.
I løpet av de siste månedene, har HAKi sin 3-D skanning kommet til sin rett I flere prosjekter der det ble etterspurt riktig kompetanse når det gjelder beregning og design. Ett slikt prosjekt som stiller høye krav til utformingen av stillaset, er renovering av Södervärnstornet i Malmö.
ABC Ställningar i Malmö har fått i oppdrag av Team Skåne AB å sette opp et stillas for å muliggjøre fremtidig renoveringsarbeid på vanntårnet, et av Malmös arkitektoniske mesterverk.
”Sikkerhet er viktig. Å bygge et stillas rundt et vanntårn er en krevende oppgave. For dette spesifikke prosjektet tok vi kontakt med HAKI for å få hjelp med beregninger og utnytte deres omfattende kunnskap om stillasdesign og sikre tilkomstløsninger. Det var her HAKI 3D-skannerteknologien virkelig kom til sin rett”, sier Jesper Mårtensson, prosjektleder i ABC Ställningar.
Prosessen med skanning steg for steg:
Når alle skan er på plass og det finnes en fullverdig modell, er det en liten dataprosesseringsjobb i en software som heter Trimble Realworks. Denne programvaren gjør det mulig å fjerne mennesker, trær, biler osv., og kutte ned modellen til en mindre filtype som kun inneholder den informasjonen man trenger for videre prosjektering av stillas eller værbeskyttelse.
I siste fase som omfatter modellering av stillas, kommer
Autodesk Revit til sin rett. Punktskyen som ble lagret i Trimble Realworks, kan direkte linkes inn i Revit, noe som gir god flyt i prosjektet. I Revit kan vi da modellere stillas rundt punktskymodellen.Innovasjon hos HAKI har ført til utviklingen av mange ulike design- og konstruksjonsverktøy for bruk både internt og for våre kunder. Med HAKI 3D sin skanner vil prosjekteringen forbedres betydelig!
HAKI har rask responstid og flere brukere i hvert land som kan ta på seg skannejobber. Ta gjerne kontakt med oss om du vil vite mer!
HAKI AS | N-3002 Drammen, Norway | Tel +47 32 22 76 00 | [email protected] | www.HAKI.no