Flishuset – En gjenreising i tre

Dato: 5 Nov 2025

Flishuset ved Ørje Brug er et nybygd forsamlingshus med gammel historie. Hele konstruksjonen – fra spiker til isolasjon – er i tre og resultatet et bygg som forener arkitektonisk presisjon, materialkvalitet og miljøhensyn.

Flishuset ligger i det verneverdige industriområdet Ørje Brug. Bygget ble opprinnelig reist tidlig på 1900-tallet og fungerte som et lagerbygg tilknyttet treslipervirksomheten på Ørje Brug. I dag er bygget gjenreist i ny form – med respekt for historien og en tydelig ambisjon om å vise hvordan vi kan bygge mer bærekraftig med trematerialer, fra innerst til ytterst. Flishuset et tydelig bevis på at tre kan være både moderne, funksjonelt og framtidsrettet.

Prisvinnende rekonstruksjon med trefiber

Arkitektens visjon var tydelig: å skape en troverdig tolkning av det opprinnelige bygget – med samme proporsjoner, materialer og uttrykk – samtidig som bærekraftambisjonene ble høye. Resultatet er et nytt samlingssted som forener kulturarv og miljøansvar.

–  Da vi skulle velge isolasjon, var trefiber et naturlig valg. Vi var opptatt av et sunt inneklima og at Flishuset skulle bygges i tre – og Huntons produkter oppfylte begge kravene, sier Anders Byng Strøm i STRÅ Arkitekter.

Forsamlingshuset vant Arnstein Arneberg-prisen i 2024 for den vellykkede rekonstruksjonen og tilpasningen av det gamle lagerbygget til et moderne formidlingsbygg. Flishuset ble også nominert til Årets Trebyggeri i 2023.

Kortreist komfort

Flishuset er et trebygg, hvor alt fra bærende konstruksjoner til spiker er laget av tre. Både utvendige og innvendige vegger er kledd med granpanel, og konstruksjonen er isolert mot kulde og vind med Hunton Nativo® Trefiberisolasjon og Hunton Vindtett.

–  Bygget har hatt et sterkt fokus på bærekraft, og trefiberproduktene har vært sentrale for å realisere visjonen om et bygg helt i tre – og samtidig sikre et sunt og komfortabelt inneklima. Materialene er ikke bare naturlige og fornybare, men har også egenskaper som bidrar til fuktbalanse og lydisolasjon, sier Strøm.

Alt konstruksjonstrevirke er hugget, saget, tørket og høvlet i nærområdet. Isolasjonen og vindtettplatene fra Hunton er produsert på Gjøvik – av 100 % PEFC-sertifisert granflis, med kort vei fra råvare til ferdig produkt.

–  Fra de granpanelte veggene til isolasjonen mellom dem – hvert materiale i Flishuset forteller samme historie. Og Huntons produkter er en del av den historien, sier Gustav Jerlvall Jeppsson i STRÅ Arkitekter.

Høye klimaambisjoner

Jens Frøne AS isolerte bygget med Hunton Nativo® Trefiberisolasjon, som har dokumentert lavt klimafotavtrykk.

–  Det har vært spennende for oss å jobbe med et prosjekt med så høye bærekraftsambisjoner, og hvor det nye bygget skulle ha de samme proporsjonene, materialitet og uttrykk som bygget som stod her opprinneliig, sier Frøne.

–  Flishuset er et godt eksempel på hvordan arkitekter og produsenter kan samarbeide om løsninger som er både teknisk robuste og miljømessig ansvarlige. Vi er stolte av å bidra i prosjekter hvor materialene faktisk er en del av historien som fortelles, sier Jeppsson i STRÅ Arkitekter.

–  Vi ønsker å være et kontor som bygger, og aller helst bygger vi i tre. Å bygge er en aktivitet som kontinuerlig utfordrer oss selv, oppdragsgiverne og etablerte sannheter gjennom utforskning av konstruksjon og materialitet.
Vi tror dette er måten vi kan bidra til å dra byggenæringen i riktig retning – ved hele tiden å lete etter nye og innovative svar på spørsmålene om hvordan vi skal leve, og hvordan vi skal bygge.
Vi er opptatt av at prosjektene våre skal høre hjemme på en tidslinje – med røtter i fortiden og en plass i framtiden – samtidig som de speiler idealene og verdiene i samtiden, sier Anders Byng Strøm, STRÅ Arkitekter.


Trefiber brukes i flere bygg enn du tror

Fra småhus til boligblokker og industribygg – Hunton Nativo® Trefiberisolasjon Plater og Innblåst benyttes i moderne byggeprosjekter i hele Norden.

Produsert på Gjøvik av norsk granflis, kombinerer isolasjonen komfort med dokumenterte ytelser på klimagassutslipp, lyddemping og brannmotstand.

  • Klimapåvirkning – lav CO₂-profil gjennom hele livssyklusen
  • Lydisolering – høy naturlig densitet som demper effektivt
  • Brannmotstand – testet og dokumentert ytelse

Et naturlig valg for deg som vil bygge med omtanke for både mennesker og miljø.

Fra fakta til ferdig prosjekt – les mer i Prosjektrommet

Referanseprosjekter fra Hunton Fiber AS

The Plus - Nybygg av miljøvennlig møbelfabrikk på Magnor i Eidskog

The Plus - Nybygg av miljøvennlig møbelfabrikk på Magnor i Eidskog

Nybygg | Magnor | 300 Mnok

Nybygg av diverse industri i Magnor. Selve byggingen startet desember 2020 me...

Utvikling av regjeringskvartalet i Oslo, trinn 1

Utvikling av regjeringskvartalet i Oslo, trinn 1

Nybygg | Oslo | -1894 Mnok

Nybygg av kontorbygg som består av en bygning i Oslo på 10 etasjer. Selve byg...

Ombygg av kulturskole i Rakkestad
Arctic Wilderness Lodge

Arctic Wilderness Lodge

Nybygg | Alta | 100 Mnok

Nybygg av hotell/motell som består av en bygning i Alta med 24 leiligheter på...