xLock Digital ID kontroll ved adgang, sikrer eiendom og ansatte

Dato: 13 Okt 2025

Fornøyde brukere og eiendomsforvaltere

xLock sikrer og forenkler adgang styringen hos Fram forteller Marius Nilsen, Teknisk sjef Fram Eiendom.

xLock forenkler administrasjonen av adgang for både leietakere og eiendomsforvaltere. "Løsningen fungerer godt og tilbakemeldingene fra brukerne er gode" sier Marius Nilsen. xLock har gjort hverdagen mye enklere for oss. Systemet administrerer seg selv, og vi kan la leietakerne selv stå for administrasjonen av adgangen til egne leide lokaler. Det har spart oss for tid, kostbare innkjøp av styringer pr dør, og kuttet kompliserte driftsprosesser som følger med tradisjonelle kort og pinkodebaserte systemer.

Fordelene med xLock for Fram Eiendom

  • Hver enkelt leietaker kan administrere sine egne innganger, også på tvers av bygninger med ulike låsesystemer.
  • Ett felles grensesnitt som fungerer sømløst, uavhengig av underliggende låsesystemer.
  • Admin-løsningen sparer oss tid samtidig som den har forbedret servicenivået overfor leietakerne.

Implementering av xLock hos Fram Eiendom Fram Eiendom - En pålitelig aktør innen eiendomsutvikling med fokus på fremtiden

Fram Eiendom har valgt xLock som et sentralt system for å administrere adgang til:

  • Ytterdører og resepsjonsområder
  • Felles innerdører og individuelle firmadører for leietakere
  • Garasjer med utleieplasser
  • Garderober og treningsfasiliteter
  • Sykkelparkering
  • Kantine og utleielokaler
  • Heiser, for enkel adgang for besøkende uten behov for oppfølging fra personalet

Vi ønsket å lage den sikreste og mest friksjonsfrie brukeropplevelsen for adgangsstyring til næringseiendom derfor laget vi xLock

Bruksområder:

Betalingslås
Skann QR-kode, betal og låsen åpner.

xLock på jobben
Sikker adgangskontroll med mobil.

Utleie
Enkel administrasjon og friksjonsfri tilgang.

xLock på jobben

Mange som administrerer en eller flere næringseiendommer har store kostnader knyttet til anskaffelse, administrasjon av nøkkelutlevering og drift av adgangssystem basert på kortleser og plastkortteknologi.

xLock digitaliserer døren, forenkler administrasjonen og sikrer nøkkelutlevering til riktig mottaker med autentisering levert fra BankID. Administrasjon og tildeling av adgang til lokalene for Firma, ansatte og tilfeldig besøkende sikres med Vipps logg inn.

Tildelingen av xLock nøkler går på SMS direkte til mottaker eller den ansvarlige for videre nøkkeladministrasjon hos leietaker.

Dagens løsninger med kort på avveie påvirker sikkerheten for bygget. Nøkkeltildeling ved bruk av SMS og sikring med BankID faser ut behovet for kortlesere øker sikkerheten i bygget og kutter behovet for administrasjonsressurser betydelig.

Les mer

xLock betalingsdør

xLock adgangskontroll  kan utvides med  tjenesten betalingslås, adgang mot betaling med  Vipps eller Bankkort.

Hvordan fungerer det?
En xLock betalingslås fungerer ved at brukeren skanner en QR-kode ved døren, velger tjeneste, og betaler med Vipps eller betalingskort direkte via mobilen. Systemet benytter BankID og Vipps for autentisering og for å bekrefte betalingen, noe som gir umiddelbar tilgang til fasiliteten som møterom eller lager. Dette eliminerer behovet for tradisjonelle nøkler eller kort, og gir bedrifter en enkel måte å administrere adgang og betaling på. 

Hvordan det fungerer for brukeren:

  1. Scann QR-koden: med mobil
  2. Betal: Betal for tjenesten direkte i appen, enten med Vipps eller betalingskort.
  3. Få tilgang: Låsen åpnes automatisk etter vellykket betaling og autentisering med Vipps. 

Sikkerhet: Ingen fysisk nøkkel eller kort som kan gå tapt eller bli stjålet. Betalingen og tilgangen er knyttet direkte til brukerens bankkonto eller kredittkort.

Fleksibilitet: xLock betalingsbasert adgang kan enkelt skreddersys for ulike priser, for eksempel reduserte priser for studenter eller pensjonister.

Minimalt vedlikehold: Med digital adgang er det mindre slitasje på fysiske låser eller nøkler, som ofte kan bli skadet eller ødelagt.

Les mer

xLock betalingslås for adhoc utleie av lokaler

Leietakeren skanner en QR kode ved døren, identifiserer som leietaker og betaler med kort eller Vipps på mobil. Dette reduserer administrasjon og gir full oversikt over leietakere og betaling. 

Eksempel på slike behov er møterom, oppbevaringsbokser, garderober, adgang til treningsfasiliteter, offentlige toaletter, kantiner og adgang til selvbetjente butikker.

xLock integrert med  bookingtjenester
xLock er integrert med flere bookingtjenester hvor nøkkel leveres digitalt direkte til leietakers mobil.

Les mer

xLock bygget for norske forhold og utfordringer

xLock kan enkelt settes opp for alle dører med elektrisk sluttstykke.

Utleie løsninger integrert med xLock.

xLock API er bygget for integrasjon mot tredjepart for eksempel utleieadministrasjon et eksempel er bookingsløsninger Bookup som benyttes i en rekke Norske kommuner. Etter at lokalet er booket sendes link til nøkkel for avtalt utleietid på SMS til leietakes mobil.

Les mer